Mapa významných vinařských oblastí ŘeckaInformace o vinařských oblastech:

MAKEDONIE  leží na severu Řecka a má ze všech oblastí nejchladnější podnebí. Přesto se o vínech z okolí měst Drama a Kavala hovoří jako o řeckém Bordeaux. Tradičně se také pěstuje vinná réva na poostrově Chalkidiki, kde sídlí velké vinařství Tsantalis, a vinikající vína vyrábějí také mniši na hoře Athos.

ATTIKA:  okolí řeckého hlavního města Athény, oblast Attikis, je známá především produkcí retsiny z odrůd Savatiano a Roditis. Severně od Athén jsou dvě menší vinařské oblasti Thiva a Atalanti.

PELOPONÉS: zhruba polovina místní produkce hroznů je určena k přímé konzumaci nebo na výrobu hrozinek. Oblast Nemea je však svou vynikající produkcí především červených vín považována za základ výroby červeného vína v celém Řecku. Za zmínku stojí také produkce vinařství Achaia Clauss z okolí Patrasu a oblast Mantinia.

EGEJSKÉ OSTROVY: tohle je kapitola sama pro sebe. Vynikající podmínky na ostrovech pro pěstování vinné révy přináší svoje výsledky. Nádherná těžká sladká muškátová vína z ostrovů Samos a Limnos bývají vyprodaná na léta dopředu (samozřejmě ta nejlepší a také nejdražší). Snad nejlepši podmínky pro pěstování vína má ostrov Rhodos. Největším producentem vína v Řecku je Kréta, odkud pochází 20% veškeré řecké produkce. Zvláštností je ostrov Santorini, kde větrné podnebí velmi ztěžuje produkci, ale víno má jedinečný, neopakovatelný ráz. Vinná réva se zde kvůli silným větrům stáčí do tvaru ptačích hnízd, roste těsně při zemi a výnosy bývají velmi malé (někdy pouze dvě tuny z hektaru vinice). Specialitou ostrova je víno Vinsanto, které se vyrábí z hroznů sušených na slunci.

JÓNSKÉ OSTROVY: výtečné je převším víno Robola z ostrova Kefalonie, podobně jako Víno Verdea z odrůdy Skiatopoulo z ostrova Zakyntos. Na ostrově Korfu se výroba vína rychle rozvíjí a rodinné farmy začínají produkovat opravdu zajímavá vína, především z místních odrůd Kakotrigis a Petrokorito.

ZITSA: na severozápadě Řecka v kraji Epiros nedaleko hlavního města této oblasti Ioanniny je několik vinařství, která produkují skutečně výborná vína , hlavně z místní odrůdy Debina. Chci připomenout především vinařství Glinavos s opravdu kvalitními víny.

 

 

Prodej grilů

www.gril-muurikka.cz

Řecká restaurace Poseidon Písek

Navštivte gastronomicky zajímavou restauraci. Ochutnáte řecké speciality, posedíte ve velmi vznešeném a krásném prostředí. Doporučujeme !!

http://www.poseidonpisek.cz/

vinum_left.jpg

Půjčovna lodí Vltava 

www.votus.cz
info@votus.cz
prázky 035[2].jpg

Vyhledat v textu

21. 11. Albert

Zítra: Cecílie